СПАЛАХ КОРУ: СИМПТОМИ, ПРОФІЛАКТИКА, ЛІКУВАННЯ.
Кір – це інфекційне захворювання, збудником якої є вірус. Найчастіше хворіють діти без щеплень, які відвідують дитсадки й школи. Але дорослі та підлітки яким не робили вакцинацію, також можуть захворіти.
Вірус кору дуже легкий і може розноситися потоком повітря, тому заразитися можна перебуваючи в одному приміщені з хворими. Але швидко гине в зовнішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постіль, одяг) або третіх осіб, які контактували з інфекціями.
На кір хворіють лише люди і зараження відбуваються тільки від людини до людини.
Перші півроку після народження дитина має материнський імунітет від кору, але ближче до року він слабшає і необхідна вакцинація. Якщо ж мати дитини не хворіла й не робила щеплення , дитина імунітету не матиме.
Основні симптоми: зазвичай на кір хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко. Заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету. Симптоми кору: висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання й пронос. Часто ускладнюється пневмонією та може викликати ураження головного мозку.
Вірус кору послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами. Від моменту зараження до захворювання минає від 7 до 21 дня. Це прихований період хвороби.
У період захворювання починається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту й слабкість. Потім – нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення). Рожеві крапкові висипання з’являються на другий – третій день. На слизовій оболонці ясен, щік та губ – білуваті цятки, їх можна побачити ще до появи висипу на тілі.
На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами з’являється висип,пізніше розповсюджується на тіло, руки й ноги. Зазвичай виглядає як дрібні рожево –червоні цятки і пухирці, що поступово перетворюються на більші плями. У цей період стан хворого може погіршуватися. Висип зникає у зворотньому з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися.
Кожні 10років відзначається підвищений епідемічний поріг захворюваності на кір ( спалах) . Специфічного лікування від корі немає. Профілактикою корі є щеплення КПК, яке проводиться в 1 рік і 6 років. Діти, які мають щеплення від корі переносять захворювання в легкій формі і без ускладнень. На даний час в районі поширюється захворювання на кір.
Прохання до батьків; діти які не щеплені проти кору з тих чи інших причин, звернутись в дитячу консультацію, для проведення вакцинації не щепленим дітям. Вакцина для щеплення дітей є в наявності.
Підготував лікар –педіатр ВОЛОДИМИР МАЦИК