КІР

                       СПАЛАХ    КОРУ: СИМПТОМИ, ПРОФІЛАКТИКА, ЛІКУВАННЯ.

Кір – це інфекційне захворювання, збудником якої є вірус.  Найчастіше хворіють  діти без щеплень, які відвідують дитсадки й  школи.  Але дорослі та  підлітки яким не робили вакцинацію, також  можуть  захворіти.
         Вірус кору дуже легкий і може розноситися потоком повітря, тому заразитися можна перебуваючи в одному приміщені з хворими. Але швидко гине в зовнішньому середовищі і не  передається через побутові предмети (постіль, одяг) або третіх осіб, які  контактували з інфекціями.


         На кір хворіють  лише люди і зараження відбуваються тільки від людини до людини.
Перші півроку після  народження  дитина має  материнський  імунітет від  кору,  але  ближче до  року він  слабшає і необхідна  вакцинація. Якщо ж мати дитини не  хворіла й  не робила щеплення , дитина імунітету не матиме.
Основні симптоми: зазвичай  на кір  хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко.                                                                       Заразитися може будь-яка  людина, що не має  імунітету. Симптоми кору: висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання й  пронос.  Часто ускладнюється  пневмонією  та  може викликати ураження головного мозку.
Вірус  кору послаблює імунітет  і знижує здатність організму боротися  з іншими хворобами.  Від моменту зараження  до захворювання минає від 7 до 21 дня. Це прихований період хвороби.
У період захворювання починається висока  температура, сильний  головний біль, нежить, відсутність апетиту й  слабкість. Потім – нежить, сухий  кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення). Рожеві крапкові висипання  з’являються на   другий – третій  день. На  слизовій оболонці ясен, щік та губ – білуваті цятки, їх  можна побачити ще до появи висипу на  тілі.
         На 4-5 день  хвороби на  шкірі голови, обличчі, за  вухами з’являється висип,пізніше розповсюджується на  тіло, руки й ноги. Зазвичай  виглядає як дрібні рожево –червоні  цятки і пухирці, що поступово перетворюються на  більші плями. У цей період стан хворого може погіршуватися.  Висип зникає у  зворотньому  з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися.
Кожні 10років  відзначається підвищений   епідемічний  поріг  захворюваності на кір ( спалах) . Специфічного лікування  від корі немає. Профілактикою корі є щеплення КПК, яке  проводиться в 1 рік і 6 років. Діти, які  мають щеплення від корі  переносять захворювання в легкій формі і без ускладнень. На даний час  в районі поширюється  захворювання  на кір.
Прохання до батьків; діти які не   щеплені проти кору з тих чи інших причин, звернутись в дитячу консультацію, для проведення  вакцинації  не щепленим дітям.  Вакцина  для  щеплення дітей є в наявності.

              Підготував  лікар –педіатр   ВОЛОДИМИР  МАЦИК